Ako som začal s americkým futbalom

„Futbal.“ Čo si pod tým predstavuješ? Bránu? Čiernobielu futbalovú loptu? Žlté kopačky „Tango“, alebo Ligu Majstrov? Možno si nad významom tohto slova ani neuvažoval vôbec. Veď si na to jednoducho nemal dôvod.


Dovoľ, aby som ťa odprevadil do zákulisia tímu amerického futbalu Cassovia Steelers! Sprevádzať ťa bude „novorodený hráč“ tímu, László Csákó. Nie, nie som človek s mnohoročnými skúsenosťami, cennými radami alebo motivačnými rečami. Som obyčajný chalan z Rožňavy, ktorý mal odjakživa blízko k srdcu marvelovky, šport a v konečnom dôsledku aj americkú kultúru. A oni sa z časti navzájom prelínajú a dopĺňajú. Pretože hráč amerického futbalu je na jednej strane športovec, na strane druhej nositeľ kultúry a priznajme si úprimne: tak trochu aj superhrdina.

Veď kto ako dieťa nechcel vo výzbroji superhrdinu zachrániť svojich blízkych a kamarátov ? Nesníval si o tom ako zachraňuješ bezmocných ľudí alebo dokonca celý futbalový svet? Ja určite, a dostal som od života jedinečnú príležitosť, aby som si splnil svoj sen. Vieš čo je na tom najlepšie? Že v rámci amerického futbalu robím všetko, čo mám rád a čo ma vystihuje: 1) hrám futbal, 2) zrazu sa ocitnem v Amerike, 3) mrknutím oka sa stane zo mňa stane superhrdina – presne ako vo filmoch a rozprávkach (Spider-Man nadovšetko).


Ale čo by som robil bez svojich verných pomocníkov? Veď ak chce človek niečo veľké dosiahnuť, potrebuje oporu. Sám na to nestačí. Potrebuje tím. Aj Batman potrebuje svojho Robina (aby som neurazil DC-čkárov), Nick Fury svojich Avengerov, a ja svojich spoluhráčov z Cassovie Steelers, bez ktorých by som bol úplne bezmocný. To je to najkrajšie na americkom futbale, že sa jednoducho musíš spoľahnúť na svojich „parťákov“. A nie, ľudia tu nie sú drsní, ani tvrdí (samozrejme ak nie si súper alebo tréner, on je aj drsný aj tvrdý), ako si ich možno predstavuješ. Naopak každý z nás je absolútne priateľský a jedinečný. No a samozrejme, ak treba bojovať a oslavovať, nemajú konkurenciu. Jednoducho to potrebuješ zažiť.

Možno si zvedavý, ako sa to celé začalo v mojom živote, a ako môžeš začať svoju futbalovú kariéru aj ty. Do môjho vedomia sa americký futbal dostal prostredníctvom filmov, ktoré tak veľmi milujem. Neskôr, z ničoho nič, ako blesk z čistej oblohy ma trafila myšlienka, že aká to môže byť frajerina hrávať americký futbal. Každú scénu vo filmoch spojených s americkým futbalom som začínal viac a viac vnímať. Čo vnímať – prežívať. Neskôr som si už chválne vyhľadával filmy s touto tematikou, až som sa prichytil ako pozerám svoj prvý Super Bowl v živote. A potom už nebolo cesty späť. Nasledoval druhý Super Bowl pri ktorom som už nezaspal, ako aj klasické zápasy. Čerešničkou na torte bol prvý zápas, ktorý som videl naživo v MetLife Stadium. Bol to zápas New York Jets vs. Philadelphia Eagles. Bol to iba priateľský zápas, dokonca bez jediného touchdownu , ale na tú spomienku nikdy v živote nezabudnem. Ešte aby som stihol predbehnúť tvoje predsudky, nevycestoval som za veľkú mláku iba na zápas. Bol som na programe Work and Travel, to zjednodušene znamená, že som pracoval v USA (fakt, kto by vycestoval do USA iba kvôli priateľskému zápasu?).

Na záver som si nechal snáď to najlepšie. Súčasťou amerického futbalu sa môžeš stať kedykoľvek aj ty! Áno, dobre čítaš, ty pred obrazovkou! Môžeš sa stať súčasťou tímu Cassovia Steelers. Nepotrebuješ mať žiadne špeciálne znalosti, dokonca ani zdatnosti, pretože my superhrdinov nehľadáme, my superhrdinov vychovávame! Jediné čo potrebuješ mať, je dostatočné odhodlanie a srdce na mieste.
Začal som túto úvahu úplne odlišným spôsobom, na ktorý si už možno zvyknutý: nekonečnými definíciami, baseballom, basketbalom, kladmi a zápormi americkej kultúry a typickou frázou, že si už futbal určite videl v telke. Pravdupovediac, ak by ma nechytila chuť písať v správnej chvíli, možno by si teraz čítal o konkrétnych pravidlách amerického futbalu. Nuda, však? Ale poteším ťa. Na to neslúži táto úvaha. Veď ak chceš, určite si o tom zistíš aj sám viac, však? Ja som len písal čisto zo srdca, svojich pocitov.


Team on three: One.. Two.. Three.. TEAM!!!


Ak ťa tento článok zaujal a chceš si vyskúšať americký futbal na vlastnej koži, kontaktuj nás na e-mailovej adrese nabor@cassoviasteelers.sk


Autor: László Csákó