Priebeh zápasu a tresty

Priebeh zápasu

Zápas sa začína hodom mince (coin toss). Tím, ktorý tento hod vyhrá si môže zvoliť stranu ihriska, kde bude začínať, alebo či chce loptu ako prvý vykopávať (kick off), alebo prijímať výkop (return).Potom nastúpia na ihrisko Special team-i (špeciálne tímy) a lopta sa vykopne. Tím, ktorý loptu príjma, sa ju snaží dostať čo najbližšie k súperovej endzone (skórovacej zóny) a tým získať výhodnejšiu pozíciu pre štart jeho offense (útoku). Tím, ktorý loptu vykopával, sa snaží, aby postúpili čo najmenej a uľahčili tak prácu svojej deffense (obrane). Následne sa Special teami vymenia s offense a deffense. Offense sa snaží postupovať smerom k súperovej endzone a skórovať. Útočiaci tím ma 4 down-y (pokusy) na prekonanie vzdialenosti minimálne 10 yardov (9,14 m). Ak sa mu to podarí, získava ďalšie 4 downy na ďalších 10 yardov. Ak sa mu to nepodarí, stráca loptu a súperov tím útočí z miesta, kde sa predchádzajúci útok zastavil. Preto zvykne offense posledný štvrtý down obetovať na punt (odkop), aby súper začínal z čo z najväčšej vzdialenosti od ich endzone. Punt má podobný priebeh ako kickoff (výkop), tiež ho vykonávajú special teami, avšak nekope sa zo zeme, ale z ruky.Tým sa vymení držanie lopty a útočí tím, ktorý sa doteraz bránil. Takto sa pokračuje, pokiaľ jeden z tímov neskóruje. Skórovať môže tím, buď touchdownom za 6 bodov, alebo fieldgoalom za 3 body. Keď sa podarí tímu skórovať touchdown, má možnosť získať extra body. Musí si zvoliť, či sa pokúsi kopnúť na bránku za 1 bod, alebo sa pokúsi znovu preniesť loptu do súperovej endzone za 2 body. Po skórovaní sa rozhoráva opäť kickoff-om tímu, ktorý skóroval.

Na konci štvrtiny si tímy vymenia strany a pokračuje sa ďalej v hre bez prestávky. Prestávka je cez polčas (po druhej štvrtine) a po nej nasleduje zase výmena strán. Tím, ktorý na začiatku zápasu loptu pri kickoffe príjimal (return-oval), teraz vykopáva a zastavuje hráčov súpera. Zápas sa končí po dohratí poslednej akcie, ktorá začala ešte v hracom čase. Samozrejme vyhráva tím, ktorému sa podarilo nazbierať viac bodov.

Trestanie Faulov

Ak niektorý z hráčov urobí faul, rozhodca hodí na miesto faulu flag (vlajočku), ale hra sa nezastavuje, necháva sa dohrať akcia. Po akcii rozhodca zoberie vlajočku a oznámi, aký faul sa stal, kto ho vykonal a ako bude potrestaný. Trestá sa celý tím stratou yardov. Ak sa napríklad útočiaci hráč previní proti pravidlám, je potrestaný 5 yardami. Znamená to, že offense musí na 4 pokusy prekonať vzdialenosť 15 yardov miesto pôvodných 10 yardov. Ak sa naopak previnní člen deffense a je potrestaný 5 yardami, čiže súperová offense sa posunie o 5 yardov bližšie, takže potrebujú prekonať len 5 yardov na 4 pokusy miesto 10 yardov.

Autor: Nabuko #55