Čo priniesol rok 2020 do Cassovie Steelers

Rok 2019 nám priniesol ťažké časy do klubu Cassovia Steelers. Zostup športu v Košiciach a na Slovensku padol aj na naše plecia. Tento boj nás prinútil presunúť naše aktivity mimo hracie pole medzi tvrdé lakte byrokracie. Zrazu sme cítili, že je potrebné klub prebudovať od základov. Dlho odkladane a nechcené riešenie, vynechať rok v SFL, nám otvorilo oči. Mnoho skúsených hráčov po rokoch driny, pre zranenia, či rodinné radosti, muselo zavesiť kopačky na klinec. Po generačnej výmene v súpiske aktívnych hráčov sme pochopili, že bez mládeže nás nečaká svetlá budúcnosť.


Pozitívnou správou je minuloročné víťazstvo juniorského klubu Cassovia Steelers v meraní síl v rámci Slovenska. Pod vedením Rada a Tomáša, ktorí odohrali v dresoch Cassovia Steelers a slovenskej reprezentácie veľa zápasov, zbierajú skúsenosti chlapci aj dievčatá vo veku od 10 do 19 rokov, počas tréningov na ZŠ Slobody 1 v rámci krúžku "Americký futbal". Výhodou amerického futbalu je možnosť využiť každého bez ohľadu na fyzické predispozície a telesnú stavbu. Základom je radosť a túžba venovať sa športu ako takému. Aj preto sme sa s potešením pustili do projektu “Hraj flag futbal”, ale tejto téme sa budeme venovať v ďalších článkoch.


Ako sa hovorí, “jedna lastovička leto nerobí” a potrebu priniesť do klubu nové tváre sme nemohli ignorovať. Aj preto sme v úvode roka 2020 začali otvoreným tréningom pre verejnosť. Cieľom je v prvom rade otvoriť sa nadšencom športu a dať im možnosť vyskúšať si na vlastnej koži, čo to americký futbal je. Napriek tomu, že povedomie o americkom futbale na Slovensku stúpa, pre väčšinu ešte ostávajú pravidlá hry španielskou dedinou. Veríme, že v budúcnosti sa nám podarí rozšíriť program a vytvoriť podujatie pre komunitu a rodiny s deťmi tak, ako sa na správny športový klub patrí.


Vďaka vašim aktivitám na sociálnych sieťach prostredníctvom zdieľania na Facebooku ste nám pomohli nájsť v Košiciach tréningové ihrisko. Ďalšia vďaka patrí aj za úspech v súťaži Iwatt, kedy sa zásluhou vašich krokov podarilo získať finančnú čiastku, ktorú sme použili na nákup nových tréningových pomôcok, lôpt pre mužov a juniorov. Bohužiaľ, úspešný vstup do nového roka nám zastavil koronavírus. Aj my sme boli nútení stopnúť všetky tréningové a športové aktivity v klube až do polovice mája. Naše nádeje a plány potrebovali rýchle záplaty a úpravy. Usporiadali sme konferenčné hovory a dali hlavy dokopy.


Štandardne sezóna amerického futbalu vrcholí na prelome mesiacov jún a júl. Odrazu sme potrebovali celú prípravu presunúť práve na leto. Veľká vďaka patrí majsterke sveta a aktuálnej trénerke karate klubu Union Daniele Závatzkej, ktorá sa podieľala na súvislej pohybovej a kondičnej príprave hráčov počas celého leta. Priniesla na tréningy nové prvky so zameraním na výbušnosť a správnu koordináciu v kombinácii s cvičeniami pre hráčov amerického futbalu. Leto a letná príprava však už skončili. V najbližšej dobe nás čaká množstvo povinností a noviniek. September začíname otvorenými tréningami pre nováčikov a prípravou na jesenné poháre. Záujemcovia sa môžu hlásiť prostredníctvom emailu nabor@cassoviasteelers.sk , alebo nás kontaktovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Pre nováčikov máme pripravené klubové prilby a ramená na požičanie. Jediné, čo je potrebné si priniesť, je chuť makať a zanietenie pre americký futbal. Nezabúdame ani na našich juniorov, ktorých radi privítame vo flag futbalovom tíme. Veríme, že úvodné školenie pre učiteľov zatraktívni aj hodiny telesnej výchovy a inšpiruje mládež k častejším športovým výkonom.


Myslíme aj na našich fanúšikov a plánujeme zorganizovať aj turnaj v Košiciach. Snáď nás opatrenia nezastavia. Nepopierame, je s tým veľa práce a nákladov, preto radi prijmeme každú pomoc, či už vo forme organizátorov, sponzorov, mediálnych a reklamných partnerov. Viac informácií vám poskytneme v emailovej komunikácii info@cassoviasteelers.sk. Koniec koncov, každý šport robíme pre fanúšikov, aby sme vybehli na ihrisko za zvuku bubnov a pokriku “STEELERS GO!” doviedli loptu do endzóny a k víťazstvu.Autor: Michal Závatzký #81