Prečo začať s americkým futbalom?

Prečo je chyba, že americký futbal aj napriek rastúcej popularite, na Slovensku možno považovať ešte za exotický šport?


Odložme na chvíľu politické predsudky a zamerajme sa len na fyzický a psychický prínos tohto športu.


Často sa pri výbere športovcov stretávame s porovnávaním somatickej stavby tela. Nie si dosť vysoký, si príliš tučný, je neskoro aby si začal s týmto športom atď. Americký futbal môžu hrať a užívať si ľudia všetkých výškových a váhových kategórií. Či už ste malá rýchla myš alebo robustný silný medveď, v tomto športe si nájdete miesto aj pre seba. Množstvo pozícií a variabilných úloh na ihrisku poskytuje priestor pre každého. Navyše celkový počet hráčov v úspešnom tíme sa pohybuje okolo čísla 50, aj náhradníci si odohrajú v zápase niekoľko hier.

To, že šport je základným spôsobom, ako si udržať fyzickú kondíciu a zdravie si nemusíme vysvetľovať. Americký futbal si vyžaduje kombináciu rýchlosti, sily a obratnosti, čo z neho robí vynikajúci tréning pre celé telo. Vyžaduje skvelú koordináciu tela za krátky reakčný čas. Schopnosť rozhodnúť sa v stotinách sekundy a vykonať požadovaný pohyb takmer automaticky, chce riadnu dávku tréningu. Pozitívom je, že následné výsledky zlepšenia vidíte a cítite ako na ihrisku, tak aj v súkromnom živote.

Okrem telesnej prípravy, v ktorej zapájate všetky svaly, napríklad aj krčné svalstvo, podporuje tiež tímovú prácu a disciplínu. Vlastnosti dôležité pre úspech v športe aj v živote. Mechanika hry si vyžaduje, aby hráči spolupracovali ako tím. Skvelým príkladom je metóda trestov za porušenie pravidiel, ktorá vplýva na celý tím, nielen na jednotlivca. Predstavte si, že za uliaty štart by šprintér bežal o 5 metrov viac. Ak by bol členom štafety, za jeho chybu by bol teda potrestaný celý tím. Systém stanovenia cieľov na ihrisku, či už krátkodobých, posunúť sa vpred alebo dlhodobých, získať loptu a skórovať, je možné preniesť aj do iných oblastí života, ako sú pracovisko, škola a osobné vzťahy.

Navyše môže americký futbal pomôcť rozvíjať aj psychickú odolnosť a vodcovské schopnosti. Fyzická náročnosť športu, tlak a časová tieseň počas zápasov v súvislosti s prekonávaním prekážok, zvyšuje psychickú odolnosť hráčov prekonávať výzvy. Hráč sa často dostane do pozície lídra, ktorý môže zmeniť diane na ihrisku aj mimo neho. Pomôže mu to tak získať sebadôveru, ktorá poslúži aj na budúce životné úskalia.

Ďalším dôvodom, prečo hrať americký futbal, je vzrušenie a napätie z hry. Zápasy sú plné dramatických a napínavých momentov, od tvrdých súbojov, až po víťazné zákroky, či už skórujete touchdowny alebo naopak, hráte v obrane, príval adrenalínu z týchto momentov je neporovnateľný.

Je to tiež skvelý spôsob, ako si vybudovať vzťahy a spomienky na celý život. Tento šport spája ľudí a vytvára silné puto medzi hráčmi, trénermi a fanúšikmi. Či už ide o tréningy, zápasy alebo len stretnutia s tímom, futbal poskytuje ľuďom príležitosť vytvoriť si trvalé vzťahy a spomienky, ktoré pretrvajú celý život.


Okrem všetkých týchto výhod je hranie amerického futbalu hlavne veľkou zábavou. Tak prečo ho nevyskúšať?


Ak ťa tento článok zaujal a chceš si vyskúšať americký futbal na vlastnej koži, kontaktuj nás na e-mailovej adrese nabor@cassoviasteelers.sk


Autor: Michal Závatzký #81